Ve dnech
9.8 až 11.8. 2008 jsem byli v
Batayporã, do městečka, které má přibližně 10 000 obyvatel. Městečko, ve kterém ještě před 60 lety byl jen hustý prales, tak jak ukazí fotky dole. Toto městečko bylo založeno Janem Antoním Baťou, který zakoupil již dříve velké pozemky v této oblasti Matogrosso do Sul. Baťa zamýšlel chov dobytka i jiných zvířat, aby měl materiál pro výrobu bot. Ovšem tento plán nevyšel z důvodů politických problému po 2. světové válce. Baťa tedy zahájil jiný plán a to plán kolonizace. Kolonizace v Brazílii znamenalo být vlatníkem velkých pozemků, které se rozparcelovaly a prodávaly. Některé se před prodejem musely "zcivilizovat" - tedy vykácet prales a vytvořit produktivní půdu. V této době se na popud J. A. Bati objevil v Batayporã muž jménem Jindřich Trachta, který se stal vůdcem kolonizace v oblasti Batayporã. Pan Jindřich Trachta, vysokoškolsky vzdělaný v humanitní oblasti, se musel poprat s každodenními problémy uprostřed lesů Matogrossa.
My jsme měli tu čest rodinu pana Trachty poznat.
Na místě dnešního Bataypora byly i takové porosty.
Takto vypadalo Bataypora v roce 1950.
Jan Antonín Baťa
Jindřich Trachta
Vlajka Batayporã.
Evandro Trachta - vnuk Jindřicha Trachty.
Vstupní "brána" do domu Jindřicha Trachty - vzpomínka na rodnou Moravu.
Moravská brána uprostřed Brazílie.
Vztah k zemi původu je silný...dokonce se pokouší i vypěstovat lípu...Zatím mají jen malou sazeničku, zato mangovníky zde rostou jako nikde jinde!!!
Brouk z Batayporã...
Paní učitelka češtiny z Batayporã je taky dost aktivní! (Jsme dvě na celou Brazílii. Kolegyně se přemisťuje v půlce pobytu k jiné komunitě do Nova Petropolis, Porto Alegre). Zařídila workcamp, kterého se zúčastnila skupinka mladých Čechů, kteří postavili dětské hřiště. Akce dopadla perfektně a atrakce se dětem moc líbily.
Nová houpačka...
Papaya.